22 marca – Światowy Dzień Wody

“Woda dobrem deficytowym!”

Woda to skarb! Jak oszczędzać wodę?

Przywykliśmy, że woda to coś, do czego mamy stały dostęp. Na co dzień raczej nie obawiamy się, że może nam jej zabraknąć. A jednak!

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak zużywa nawet do 100 litrów wody dziennie. Tymczasem zasoby wody na świecie kurczą się, a w Polsce już od kilku lat występuje niedobór wody.

Miliony ludzi na całym świecie nie mają dostępu do czystej wody I urządzeń sanitarnych. Trudno lekceważyć fakt, że każdego roku blisko dwa miliony ludzi umiera z powodów związanych z zanieczyszczeniem wód pitnych, z czego większość to dzieci. Dużym problemem jest też wzrost zanieczyszczeń. Woda pitna staje się więc na świecie dobrem deficytowym.

Kluczową rolę odgrywa więc ochrona kurczących się globalnych zasobów wody. Jednak w społeczeństwie wciąż brakuje świadomości, jak wiele zależy od nas samych. Wszyscy mamy wpływ na środowisko I możemy o nie dbać.

W naszej szkole w nawiązaniu do dziesiejszego święta na lekcjach matematyki w klasie V, VII i VIII b rozwiązywaliśmy zadania związane m.in. z oszczędzaniem wody.

Poniżej przedstawiamy kilka z nich - każdy z nas może spróbować je rozwiązać !

Zadanie 1. Ilość wody zużywanej podczas kąpieli w wannie zależy od wielkości wanny I jej napełnienia. Średnio, na jedną kąpiel w wannie zużywa się około 120 litrów wody. Kąpiąc się pod natryskiem, zużywa się około 8 litrów wody w ciągu minuty. Zamiana kąpieli w wannie na natrysk, to jedna z najprostszych metod oszczędzania wody.

1. a) Ile minut trzeba spędzić pod natryskiem, żeby zużyć tyle samo wody, co podczas jednej kąpieli w wannie?
  2. b) Typowa kąpiel pod natryskiem trwa około 5 minut. Ile wody w tym czasie się zużyje?
  3. c) Litr ciepłej wody kosztuje około 1 grosza. Ile można zaoszczędzić, zamieniając kąpiel w wannie na pięciominutowy natrysk?
  4. d) A ile pieniędzy zaoszczędzi w ten sposób w ciągu roku osoba, która kąpie się codziennie?

Zadanie 2. Woda jest najbardziej rozpowszechnioną substancją na Ziemi.

Oblicz, ile wody zawieraTwój organizm, skoro stanowi ona 0,7 jego masy.

Zadanie 3. Człowiek potrzebuje 2,5 l wody na dobę. Wliczamy tu wodę zawartą we wszystkich produktach spożywczych: zupa, napoje, warzywa, owoce, itp.

Jaką część zapotrzebowania na wodę zaspokoisz wypijając 0,5 l wody mineralnej?

Zadanie 4. Wyciek 1 kropli wody z kranu na sekundę daje upływ 0,7 dm³ wody w ciągu godziny. Ile wycieknie wody z takiego kranu:

1. a) w ciągu doby?
  2. b) w ciągu 1 tygodnia?
  3. c) b) w ciągu 1 miesiąca?

Zadanie 5. Woda płynąca z kranu A napełnia zbiornik w ciągu 6 godzin. By napełnić ten sam zbiornik wodą płynącą tylko z kranu B potrzeba 9 godzin. Ile czasu zajmie napełnienie zbiornika, jeśli krany odkręcono jednocześnie?

Udało się Wam rozwiąć powyższe zadania ?

GRATULACJE !!!