Aktualności

Dnia 09.11.2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W święcie tym towarzyszyli nam zaproszeni goście: Pan Wójt Gminy Mędrzechów - Krzysztof Korzec, Pani Sekretarz Gminy - Barbara Pobiegło, Pan Przewodniczący Rady Gminy - Czesław Szarkowski, a także Pan Ryszard Morelewski - Kierownik Gminnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mędrzechowie.

Obchody rozpoczęła piękna i wzruszająca akademia, która była wspaniałą lekcją historii, przypominającą trudną drogę naszej ojczyzny do odzyskania upragnionej wolności. Wszyscy w skupieniu słuchali patriotycznych pieśni i wierszy w wykonaniu dzieci i młodzieży. Najwięcej jednak wzruszeń dostaczył taniec - polonez w wykonaniu uczniów klasy IV i V, który stał się symbolem wolnej Polski.

O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna włączyła się w ogólnopolską akcję "Rekord dla Niepodległej", podczas której uroczyście odśpiewano Hymn Polski. Barwy narodowe oraz własnoręcznie wykonane kotyliony podkreśliły patriotyczny charakter apelu.

Gościliśmy również Nadwiślańską Grupę Rekonstrukcji Historycznej 3 pułku strzelców podhalańskich, która przywiozła ze sobą wiele rekwizytów wojennych, oddając tym samym klimat tamtych lat.

Uzupełnieniem tego dnia było spotkanie z Panią Heleną Sochą, 93 - letnią mieszkanką naszej gminy, która podczas II wojny światowej została aresztowana i uwięziona w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, a następnie przewieziona do obozu Mauthausen w Niemczech. Opowiedziała nauczycielom i młodzieży swoje ciężkie przeżycia, których doświadczyła. Losy Pani Heleny wzruszały tak bardzo, że niejednej osobie zakręcily się łzy w oczach.

Był to dzień pełan zadumy i wzruszeń, ale też radości z faktu, że dzięki naszym przodkom możemy teraz żyć w Niepodleglej Polsce. Dzień, który z pewnością na długo pozostanie w naszych pamięciach.

niepodlega.jpg - 189.34 Kb

View the embedded image gallery online at:

Dnia 08.11.2018 r. uczniowie klas I - III wraz z opiekunami: Panią Renatą Kołton, Panią Ewą Wolińską, Panią Małgorzatą Musiał oraz Panią Sabiną Curyło udali się do Staszowa do fabryki bombek. Czekały tam na nich warsztaty ozdabiania bombek oraz zwiedzanie fabryki. Dzieci zobaczyły krok po kroku jak powstają bombki o różnych kształtach, a także ile pracy kosztuje ręczne wykonanie i ozdobienie każdej z nich. Na koniec uczniowie mogli sobie zakupić fantazyjne bombki, które zawisnął w tym roku na ich choinkach.

DYREKCJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MĘDRZECHOWIE

SERDECZNIE ZAPRASZA NA OBCHODY 100 - LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI,

KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ W DNIU 9 LISTOPADA O GODZ. 8.00 W BUDYNKU SZKOŁY.

PROGRAM OBCHODÓW:

1. 8.00 - 9.00 - akademia.

2. 9.00 - 10.30 - pokazy rekonstrukcyjne - grupowo

(3 grupy: I-III, IV-VI, III gimnazjum).

3. 10.30 - 11.10 - filmy w klasach.

4. 11.11 - zbiórka + sztandary - Hymn.

5. 11.15 - 12.35 - powrót do klas - zajęcia z wychowawcą.

6. Odwozy jak w każdy piątek wg. dyżurów.

7. Obowiązuje strój galowy + kotyliony.

Zeschłe liście wiatr przerzuca,

Słychać czyjeś łkanie.

Wieczny pokój racz dać duszom,

Miłosierny Panie.

sw.png - 229.93 Kb

9 pażdziernika 2018 roku w naszej szkole została zorganizowana ciekawa lekcja przyrody i biologii pt,,Skarby mórz i oceanów” oparta na prelekcji i wystawie ok. 500 naturalnych okazów. Opowieści prowadzone były przez pasjonatów przyrody, którzy prezentowali swoje okazy i wiedzę w ciekawym klimacie, dostosowując do różnych etapów edukacyjnych. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści, oglądali z bliska stworzenia, które żyją na Wielkiej Rafie Koralowej, Morzu Śródziemnym i Morzu Bałtyckim. Poszerzyli swoje wiadomości przyrodnicze i poznali skarby morskich głębin, a miłośnicy przyrody mogli zakupić ciekawe okazy na pamiątkę.